Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır


Bilgisayarı herkes uzman kullanıcı düzeyinde kullanamadığı için, kimi zaman ekran görüntüsü alma konusunda ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre bilgisayar kullanıcılarının yarısına yakını ekran görüntüsü alma işleminin nasıl gerçekleştirildiği konusunda bir fikre sahip değil. Çok daha büyük bir bölümü ise ekran görüntüsü alırken klavye tuşlarına deneme yanılma yolu ile basıp ancak birkaç deneme sonrasında ekran görüntüsü alabiliyor. Çünkü PrintScreen tuşunun yerini tam olarak bilmiyor ve İngilizce’si de olmayınca, deneme yanılma yoluyla bu tuşun etrafında birkaç tuşu deneyerek doğru sonuca ulaşıyor.

Programsız ekran görüntüsü almak için klavyede bulunan PrintScreen tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Sonrasında resmi çekilen görüntüyü ise Başlat > Programlar > Donatılar > Paint yolunu takip ederek açılacak Paint sayfasına CTRL+V tuş kombinasyonunu kullanıp yapıştırabilirsiniz. Sonrasında ise sol üstteki Dosya sekmesine tıklayıp Farklı Kaydet butonuna bastıktan sonra dosyanın adını ve kaydedilmesini istediğiniz uzantısını seçtikten sonra dilediğiniz yere kayıt edebilirsiniz.

Programsız ekran görüntüsü yalnızca ekranın görünen kısmının resmini çektiğinden büyük bir dezavantaja sahiptir. Eğer bir websayfasının, ekranın altında kalan kısmının da görüntüsünü almak istiyorsanız ve Firefox kullnıyorsanız bunun için ScreenGrab adlı eklentiyi kullanmanızı öneririz. Bu eklenti sayesinde isterseniz ekranın görünen kısmını, isterseniz sayfanın ekranda görünmeyen kısımları da dahil olmak üzere tamamını, isterseniz de yalnızca sizin seçtiğiniz bir bölgenin resmini çekip bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Aramalar:

Bu yazı 23 Eylül 2012, 14:44 Tarihinde tarafından yazılmıştır. Kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz.

Microsoft1Teknoloji kategorisindeki diger yazilar


Google AraEkran Görüntüsü Nasıl Alınır
“Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır” için 1 yorum yapıldı
  1. #1 Ömer izci
    24 Eylül 2012 Saat: 00:34

    windows’un güncellenebilir sürümlerinde de ekran görüntüsünü alma aracı mevcuttur. bunun için başlat tuşuna basıp arama kutusuna “ekran alıntısı” yazarak bu araca ulaşılabir.

Yorum yap