E-Seçmen Sorgulama

“T.C. Kimlik Numarası” ve “Baba Adı” adı girilerek, evinizde ve apartmanınızda oy kullanacak kaç kişinin olduğunu tek tıkla öğrenebilirsiniz. İşte sistemin detayları.

chp e seçmen sorgulama

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi, son günlerde yaşanan skandalların bir nebze de önüne geçebilmek için bir sistem tasarladı. Bu sisteme göre, oturmuş olduğunuz dairede kaç kişinin oy kullanacağını görebiliyorsunuz. Bunlara ilaveten, apartmandaki seçmen sayısı ve isimleri de bunlara ekleniyor.

Birçok kere “Yıllardır ikamet ettiğimiz evde benim adım yok, evimde 15 kişi oy kullanacak görünüyor.” tarzında haberleri görmüşsünüzdür. Bu tür durumlar sistemde oluşan yanlışlıklar ve bazı hileli seçimlerde sıkça rastlanır.

Bu sorunun önüne geçmek isteyen ve haksız oy kullandırtmak istemeyen CHP, “Bu tüm vatandaşlar ve partiler için önemlidir. Tüm vatandaşlarımızın, bu sistemden dairesinde kaç kişinin oy kullanacağını kontrol etmesini rica ediyoruz. Böylelikle gereksiz dedikodular yayılamaz ve gündem meşgul edilemez.” dedi.

Sistem ilk başlarda büyük bir skandal yaratmıştı. Sadece T.C. Kimlik Numarası girişi bulunan sistemde, apartmandaki oy kullanacakların da T.C. Kimlik Numara’ları görülebiliyordu. Sosyal medyada bu konu dilden dile yayılarak CHP Bilişim’e de ulaştı ve sistem yenilendi. Yeni sisteme, T.C. Kimlik NumarasıBaba Adı ve Doğrulama Kodu girişleri doldurularak erişilebiliyor. Apartmanda oy kullanacakların T.C. Kimlik Numara’ları da görünmüyor.

Bu sistem açığını kapatan görevliler, artık daha güvenli bir sistem sundu. Uygulama ayrıca Android telefonlara da indirilebiliyor. Akıllı telefonlarınıza uygulamayı, Google Play’den indirebilirsiniz.

Oldukça faydalı olan bu sistem ile beraber, tüm vatandaşların dairelerinde ve apartmanlarında oy kullanacak kişileri kontrol etmeleri önemle rica ediliyor.

Uygulamaya gitmek için buraya tıklayın.

 

Aramalar:

Bu yazı 23 Temmuz 2013, 19:27 Tarihinde tarafından yazılmıştır. Kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz.

Oxsi Haber kategorisindeki diger yazilar


Google AraE-Seçmen Sorgulama
Yorum yap